Dědek Sokol… a jiné vzpomínky

Protože už pomalu sama neprovádím a protože je stejně všechno zavřené, rozhodla jsem se, že oživím deníček průvodkyně jinak.

Kdykoliv se někde sejdou alespoň dva průvodci/kustodi/muzejníci/památkáři diskuze začne po chvilce připomínat vyprávění Barona Prášila. Kdo zažil nejhorší prohlídku, trumfujeme se nejhloupějšími dotazy, předhazujeme si nejuřvanější děti.
Narozdíl od barona ale naše historky nejsou vybájené, a tedy dokládají úpadek lidské rasy v celé jeho nahotě.

Moje stabilně nejoblíbenější historky se váží k Buchlovu. Moje první působiště, moje láska, moje snad (fingerscrossed) někdy budoucí pracoviště, moje doma. Prostě Buchlov je ideální podhoubí pro vznik těch nejlepších historek.

Dnes si tedy povykládáme příběh od Dědku Sokolovi. (K historce patří i náležitá pohybová etuda, kterou však není možné takhle zprostředkovat.)

Byl krásný letní den. uprostřed července a na mě čekala už druhá dlouhá prohlídka. Dlouhá prohlídka trvá hodinu a půl, vede všemi prostorami hradu a představuje návštěvníkům kompletní historii hradu od jeho založení až do současnosti, prostě komplet celých 800 let jak leží a běží. Taky je to jeden z nejoblíbenějších okruhů, což znamená, že hlavně v létě je nejprodávanější a nejplnější. To sebou nese jistá rizika.

Některé místnosti jsou malé, 40 lidí se do nich nevejde, ikdyby se průvodce po…stavil na hlavu. Časové omezení je také nereálné, protože když má 40-50 lidí projít jedněmi dveřmi, po jedněch úzkých točitých schodech a ještě si u toho sundávat a nandávat plstěné papuče, je to mordor. Po čase se každý průvodce naučí, kde má taková problematická místa a vymyslí triky jak tyhle komplikace eliminovat.

Moje prohlídka byla plnější než kdy jindy. 50 lidí. Pokladna nestíhá. První třetinu trasy vše probíhá jak má, papuče jsou rozdané, nikdo moc nezdržuje, ptají se, zajímají se, obecně to vypadá, že bude bezva den.
Ve Velkém rytířském sále skončím výklad a postavím se ke dveřím do další místnosti, abych mohla za pochodu odpovídat některé z dotazů a zároveň motivovala návštěvníky k rychlému opuštění místnosti.

Jako první ke mě přistoupí starší pán – Dědek Sokol. A vznese dotaz.
„Slečno! Dotaz! Ta podlaha je původní?“
Nás staré mazáky už nic nezaskočí, tak odvětím: „Ano, je to původní kámen.“

Tu Dědek Sokol provede vzorový výpon na špičky, následovaný hlubokým předklonem, při němž osahá původní podlahu. Na jednu stranu na mě dělá dojem, jak je vitální, na stranu druhou už se za ním srocuje dav, který by rád pokračoval do další místnosti. Dědek skončí osahávání podlahy, provede opět vzorový výpon na špičky a otáčí se ke mě:

„Slečno ale to je kámen.“

Profesionál ve mě trochu cukne.

„Ano je to původní kamenná podlaha.“

Dědek provede výpon na špičky, následuje shyb hluboký, při němž osahá podlahu, provede výpon na špičky s rozpažením. Za dědou už celá skupina nervózně přešlapuje, protože nevidí tu gymnastickou etudu a netuší proč je nepouštím dál. Mě je jasné, že tahle prohlídka včas neskončí.

„Slečno, jste si jistá, že je to původní kamenná podlaha?“

„Ano jsem si jistá, že je to původní kamenná podlaha, teď stojíme v jedné z nejstarších částí hradu, navíc nepoškozené požáry ani ničím. Tohle je tedy ta podlaha, která tu byla. Mohli bychom pomalu pokračovat do další místnosti?!“ Nervy pomalu ztrácím a už nevím jak bych dědu popohnala.

Dědek popohánění nevnímá. Provede výpon na špičky s rozpažením, hluboký shyb při němž (snad) naposledy osahá podlahu, provede výpon a otočí se ke mě s nevěřícím pohledem. Já už pomalu pěním, protože další dotaz na původnost podlahy nezvládnu, touto prohlídkou jsou dotazy na původnost podlah vybrané na roky dopředu.

„No toto.“ pronese dědek potichu pod fousy a konečně volným šouráním (které už mu nevěřím ani za mák, viděla jsem jeho gymnastický potenciál) pokračuje dál.

Že jsme skončili s dvacetiminutovým zpožděním je asi jasné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek