Bohumilice-Skalice

Nejen prací živ je člověk a tak jsem o prázdninách během práce na Vimperku, zavítala i sem tam na nějaký ten hrad. (Doslova sem tam, zavítala jsem na dva!)

Zámeček v Bohumilici-Skalici je od Vimperka vzdálen jen několik kilometrů, dá se tam pohodlně dojít pěšky, na kole, autobusem, nebo na koni (přičemž toho koně si můžete vypůjčit přímo na zámečku v jízdárně).
Od ostatních zámků a hradů v této rubrice se trochu liší, je totiž soukromý.

Musí se projet dědinou až na sám konec Bohumilic a člověk musí hledět, aby v té zatáčce zámek neminul, ale je tam.

Původně stála na místě zámečku tvrz z roku 1549, kterou postavili Malovcové. Pak zde žili Tůnové-Hohensteinové. Zajímavá historie, které je věnovaná i zdejší expozice ale začíná rokem 1923, kdy zámek koupit dědeček současné majitelky paní Hiršlové. Ten v Praze provozoval fabriku Saponii a když ji prodal, koupil zámek. Započal s opravami a údržbou zámku, nevydrželo mu to ale dlouho, v roce 1952 byl zámek zestátněn a využíván pro potřeby státních statků. Okolí bylo zamořeno DDT, železným šrotem, zámek dostal panelákové úpravy.
Tak to pokračovalo až do roku 1996, kdy byl zámek v restituci navrácen a současní majitelé jej opravují a provozují, zámek je i otevřený pro veřejnost.

Tatínek současných majitelů opravy zahájil a rozšířil činnost zámku i na veřejnou jízdárnu. Postupně probíhají ve spolupráci s NPÚ a Ministerstvem kultury opravy, v přízemí je instalovaná expozice o historii zámku, představení rodinné historie. Mě se moc líbí i rokokový salonek a přijímací sál.

Ve sklepě je potom galerie, kde je v současnosti výstava o tom jak probíhaly  (a probíhají) opravy zámku.

Celou dobu vás zámkem bude provádět majitelka, nebo někdo z rodiny, ergo celá prohlídka dostává jakýsi rodinný nádech, prostě jste přišli na návštěvu  a hostitelka vám ukazuje co je nového. My jsme se podívali i do jejich soukromých prostor, kde mají instalovaný nádherný renesanční malovaný strop, který objevili při rekonstrukci prasečáku.

Předpokládám, že se v dědině dá i najíst, nebo je možné dojet do nedalekého Vimperka, či Čkyně. Na zámku nabízejí i ubytování, jízdárnu, lekce jízd, nebo čistě pronájem koně na vyjížďku. A to chceš.

Vstupné je dobrovolné (a samožerně dodávám, že z naší památkářské skupinky jsme jen já a můj muž vhodili do kasičky nějaké drobné). Je třeba se předem na prohlídku objednat na telefonním čísle 737 282 332, ale stojí to za to.

Více informací klasice ZDE!

154 komentářů u „Bohumilice-Skalice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek