Jak jsem se konferovala

Je to skoro až trapný, ale já vážně nemám čas. Nejvíc mi ho žere práce a já konečně začínám chápat moudré poučky o tom, jak si máme plánovat a vrstvit práci, aby to vypadalo, že jsme pořád strašně zaměstnaní, protože když uděláš svoji práci včas a dobře, odměnou ti bude…. další práce.

A tak se až teď dostávám k tomu, abych pomaloučku, polehoučku překopala blog na vlastní doménu. Abych spala. Abych třeba dopsala ty články, které mám v hlavě už od listopadu. 

V listopadu jsem se konferovala jako o život. Za zmínku stojí hlavně konference Focal Point: Upcycling Cultural Heritage, na kterou následně navazovalo setkání Střed zájmu: PUBLIKUM. Konferenci mi doporučili nezávisle na sobě hned dva moji pedagogové, jako že to by se mohlo hodit k disertaci a já si v práci vymrčela předčasný vánoční dáreček v podobě služební cesty na školení a 8. listopadu vyrazila směrem ku stověžaté matičce.

Konference se konala v Divadle Archa. Velký klady za celodenní catering jsou nakousnutý v článku Čokoládu do každé ruky. Co jsem ale zatím ještě moc nerozváděla jsou intelektuální benefity celé akce.

První přednášku vedl pětadvacetiletý antropolog Tristan Horx. A já záviděla. Týpek v pětadvaceti má zmáknutý výzkum, přednáší o megatrendech a futurologii (obskurní já vím). Z hlediska někoho, kdo se snaží zoufale posouvat české muzejnictví a památkovou péči do 21. století (i když takhle zespoda) jsem plesala blahem když mluvil. A na druhou stranu jsem taky registrovala šokované a strnulé výrazy některých kolegů, kteří objevovali Ameriku. Uchopovat památkovou péči z hlediska nových společenských trendů je zajímavý a rozhodně stojí za to sledovat Tristanovu práci dál. (PS: Je to neskutečnej fešák!!!)

https://www.tristan-horx.com

Druhou přednášku vedl profesor Pier Luigi Sacco, který se rázem vyšplhal na vrchní příčky mých nových inspirátorů. Funguje v oblasti kulturního dědictví, ale optikou managementu a jeho příspěvek o roli muzeí a kulturního dědictví jako spolutvůrce kulturního obsahu koreluje s tématem mojí disertace. Je profesorem kulturní ekonomie a byl jeden z prvních kdo začal poukazovat na spojení kultury a ekonomie, nejenom z hlediska kultury sosající pomocí grantů a dotací a příspěvkových organizací, ale z hlediska aktivního účastníka ekonomického procesu. 

https://elastica.eu/en/artisti/pier-luigi-sacco-2/

Následovaly diskuzní panely a tady vcházím do hry já. Panel se zástupci Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, Městského divadla Český Krumlov (spravují krumlovské kláštery), Národního filmového archivu a scénograf Tomáš Žižka diskutovali na téma Pro koho pečujeme o kulturní dědictví a Comohou paměťové instituce nabídnout společnosti. Já jsem se ptala, jakým způsobem komunikují zástupci jednotlivých institucí svoje příběhy veřejnosti. Smutné na odpovědích bylo to, že nikoho z diskutujících (ze všech 6) nenapadlo, že by ty příběhy mohli komunikovat za hranicemi muzea/instituce. Všichni se zacyklili v interpretaci uvnitř muzea, tedy interpretaci pro ty návštěvníky, kteří už v něm jsou. Ale jak přesvědčit někoho, aby do muzea vůbec vlezl, to už nikoho netrápilo. Ach jo.

A tak to šlo celý den. Večer navazoval program Střed zájmu: PUBLIKUM, kde se prezentovaly projekty zaměřené na návštěvníka a jednotliví prezentující měli sedm minut na krátké shrnutí toho nejzajímavějšího. 

Kromě starého známého Vimperka se prezentovala například:
8smička – kulturní centrum v Humpolci. Jsou mladí, jsou progresivní a dost mě baví co dělají.
Zauhlovačka – kulturní a kreativní centrum ve staré zauhlovací věži. Projekt postavený na nadšení a lokální komunitě. 
Knihovna Dobříš – dva potetovaní hluční kluci co vedou knihovnu, kde se může psát, mluvit, pít kafe a dělat spousta super věcí. Miluju je a nejenom proto, že pořádají Book Con.

Kompletní zprávu z obou setkání najdete ZDE a ZDE.
K dispozici je videozáznam, když budete poctivě hledat, najdete mě ve třetí řadě.

255 komentářů u „Jak jsem se konferovala

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek